Zaferle Sonuçlanan Bir Azmin İlham Veren Hikayesi

Türkiye 31 Mart Pazar günü yerel yöneticilerini seçmek üzere sandık başındaydı. Sürprizlerin ve ilklerin yaşandığı bu seçimlerde güzel hikâyelere tanık olduk. Büyükşehirlerdeki sürprizler, el değiştiren belediyeler ve demokrasiyi sonuna kadar haritada hissettiren renklerle Türkiye farklı bir seçim yaşadı…

Zekiye Tekin, hepimize öğüt verir gibi dik duruşu ile özellikle kadınlarımızın yürekten istediği başarılara ulaşabilmenin gerçek hikayesi. Duygulu, samimi, içten, azimli, kararlı bir o kadar da bizden. Röportajımız esnasında babasının her gün gittiği kahvede yaptığı konuşmasını içi burkularak, gözleri dolarak anlatmaya devam ediyor hikayesini…

Öncelikle bu büyük başarınızdan dolayı sizi kutluyor ve hayırlı olsun diyoruz. Zekiye Tekin kimdir, bize kendinizi tanıtır mısınız?

1978 Pazaryeri doğumluyum. ilkokulu Pazaryeri Cumhuriyet İlkokulunda, ortaokulu Pazaryeri Ortaokulunda, Lise ögrenimimi de Pazaryeri Çok Programlı Lisesinde bitirdim. Şu an Anadolu Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Kendimi Halk Eğitimi merkezlerinde sanat, dil ve çeşitli alanlarda kurslara katılarak geliştirdim. 1996 – 2003 yıllarında özel bir şirkette çalıştım. Daha sonra 2004 yılında Pazaryeri Belediyesi’nde sekreter olarak çalışmaya başladım.

Pazaryeri Belediyesi’nde hangi birimlerde çalıştınız?

Belediyedeki görevime sekreter olarak işe başladım. Sırasıyla bütün birimlerde görev yaptım. Tabiri caiz ise çalışmadığım bir birim yok. Sekreterlik, danışmanlık, başkanın sağ kolu kısacası bütün birimlerinde tecrübe ve emeğim var. Bu vesileyle de 15 yıl içerisinde belediyeciliği çok çok iyi öğrendim ve belediye yönetecek tecrübeye sahip oldum.

Kaç Belediye Başkanı ile çalıştınız?

Pazaryeri Belediyesi’nde biri CHP diğeri AK Parti olmak üzeren 2 belediye başkanı ile 15 yıl, CHP’li başkanla 1, AK Partili başkanla da 2 dönem olmak üzere toplam 3 dönem çalıştım. Tüm görevim boyunca işime hep hakim oldum. Çalışma azmim bugün bana belediyecilik hususunda, deneyim, tecrübe ve yaşadığım bölge halkının özellikle de kadınların ilgi, sevgi, saygısı, desteği ile sandıkta oy olarak geri döndü.

Ne oldu da Belediye Başkanlığına aday oldunuz?

31 Mart seçimlerine yakın bir zamanda sebebini anlamadığım bir şekilde kurumda bir degişiklik yapıldı. Özel Kalem Müdürü olarak çalışırken kendimi şikayetlerin yapıldığı ak masada buldum. Ben bu görevin geçici olduğunu zannederek 4 hafta bu masada çalıştım. Görev değişikliği tebliğ edilmeden, Özel Kalem Müdürlügü’nden alınarak daha basit bir işte çalışmamın istenmesini elbette kabul edemezdim. Ben bütün birimlerde çalıştım. Bütün görevlere ben kutsal gözüyle baktım hep. Ama bu bana yapılan bir haksızlıktı. Ben bunu haketmemiştim.

Görevimin geçici süreliğine devam edeceği düşüncesi ile bir müddet burada devam ettim. Bu görevin kalıcı olduğunu öğrendiğimde kararımı verdim. Çok iyi bildiğim belediyecilik tecrübemi kullanmalı ve hemşehrilerime hizmet vermeliydim. Kararımı verdim ve Belediye Başkanlığına aday oldum.

ZEKİYE TEKİN’İ BAŞKANLIĞA TAŞIYAN MÜCADELESİNİN
KIRILMA NOKTASI İSE TAM DA BURADAN BAŞLIYOR

Tekin yılmadan tepkisini belediye başkanlığına aday adayı olarak gösteriyor. Önceliği Ak Parti oluyor ve aday adaylığı için başvurusunu yapıyor ama aday olarak gösterilmiyor.

Bu sefer Tekin yoluna tek başına devam etmeye karar vererek 31 Mart Mahalli idareler Yerel seçimlerine bağımsız aday oluyor. Çalışmalarına esnaf ve aile ziyaretleriyle başlıyor.

Pazaryeri ilçesi bu zamana kadar hiç kadın bir belediye başkanı tarafından yönetilmemiş. Önceleri olayı şaşkınlıkla izleseler de Zekiye Tekin’e sonuna kadar güvenerek sahip çıkıyor ve destek veriyorlar. En çok desteği de özellikle kadın seçmenlerden alan Zekiye Tekin zorlu maratonun ardından açıklanan sonuçlarda 17 sandıktan çıkan üçbin 909 geçerli oyun bin 596 sını alarak % 40,83 oy oranı ile Pazaryeri’nin ilk, Türkiye’nin de tek bağımsız kadın Belediye başkanı oluyor.

Yaşadığı bölgeye oldukça hakim gerçek manası ile halkın içinden. Kadınlarla daima hemhal olup onların sorunlarını ve beklentilerini dinliyor, yaşadığı memlekete olan sevgisi, gülen yüzü, çalışkanlığı, hizmet azmi, kararlı dik duruşu ile Pazaryeri halkına güven ve cesaret veriyor, özellikle hanımların gönlüne taht kuruyor ve herkesin sevgisini kazanarak başarıya ulaşan bir kadın portresi ve başarı öyküsü oluşturuyor Zekiye Tekin…

“Bütün kadınlarımıza bir kadının dik durup neler başarabileceğini en güzel şekilde göstermek ve onlara örnek olmak adına böyle bir yola çıktım. Bu davada ben de varım dedim. Arkamda güzel bir kitlenin olduğunu gördüm. Ve sevdalısı olduğum Pazaryeri ilçeme en güzel şekilde hizmet etmek adına bağımsız aday oldum.

Seçimler çok güzel bir atmosferde geçti. Yollarımız dikenliydi ama güller açtırdık Pazaryeri’nde. Kadın dayanışması fazlaydı. Kadın – erkek herkesten destek gördüm ve sevgi seli ile karşılaştım. İlçem adına gurur duyuyorum.

TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK BAĞIMSIZ KADIN BELEDİYE BAŞKANI

Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız kadın Belediye Başkanı olarak tarihe geçtiniz. Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

“Önce İnsan – Önce Pazaryeri. Gönülleri Kazanacağız. Ben Değil Biz Olacağız” sloganıyla yola çıktık. Türkiye’nin ilk ve tek bağımsız kadın belediye başkanı oldum. Beş yıl boyunca güzel Pazaryeri’mizde hemen projelerimi uygulamaya başlayarak en güzel şekilde hizmet vereceğim.

Belediye başkanı seçildikten sonra özellikle sosyal medya üzerinden kadınların büyük ilgi ve desteğini gördüm. Makam odam beni tebrik eden kadınların dayanışma merkezi gibi oldu. Seçim öncesi ve sonrasında ilgileri ve desteklerini esirgemeyen başta kadınlar olmak üzere bütün hemşehrilerime teşekkür ediyorum. Kadınlarımızın gösterdikleri ilgi ve sahip çıkma duyguları beni elbette çok mutlu etmektedir.

İlk yapmak istediğiniz Projeler nelerdir?

İlk yapmak istediğim projelerin başında “Kadın Dayanışma Merkezi” kurmak geliyor. Bu merkezin hedefi Pazaryeri’ndeki kadınların hem ekonomiye hem de ailelerine katkıda bulunmasını sağlamak olacaktır. İlçemizde doğal güzelliklerimiz var, buralarda tesisler kurarak potansiyel imkanları değerlendirmek istiyorum.

Bağımsız Belediye Başkanı seçildiniz. Peki başka partilerden teklif aldınız mı? Başka bir partiye geçmeyi düşünür müsünüz?

Seçim döneminde değişik partilerden elbette teklifler aldım. Ama benim önceliğim Ak Partiden aday adayı olmaktı. Bahsettiğim gibi bu kabul görmedi. Ben de bağımsız olarak adaylığımı koydum.

Gelen tekliflere rağmen başka bir partiye geçmem kesinlikle söz konusu olmaz. Bu seçmenime hem ayıp hem de ihanet olur. Seçmenim beni Zekiye Tekin olduğum, dik duruş sergilediğim için seçti.

Siz bağımsız Belediye Başkanısınız. Belediye Meclisi Üyeleri diğer partilerden oluşuyor. Belediye Meclisi çalışmalarında bir muhalefetle karşılaşıyor musunuz?

Kesinlikle hayır. Meclis üyelerimizle çok güzel bir uyum içinde çalışıyoruz. Meclis üyelerimiz de Pazaryeri halkının menfaatleri doğrultusunda çalışıyorlar. Durum böyle olunca ahenk ve uyumlu bir işbirliği oluşuyor. Benim belediyedeki tecrübelerimi ve iyi niyetimi bilen arkadaşlarımız. Kendilerine yürekten teşekkür ediyorum.

Panorama Gazetesi olarak biz de Zekiye Tekin Başkanı tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.

Röportaj: Muzaffer KAPLAN