almanya-vadandaslik

Almanya‘da Vatandaşlığa Geçişte Rekor

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann 2019 yılında Alman vatandaşlığına geçenlerle ilgili bilgi verdi. İçişleri ve Uyum Bakanı Herrmann bir yıl öncesine göre % 16,1 yükselişle 20.977 olan Bavyera‘da Alman vatandaşlığına geçenler sayısında memnuniyetini düzenlenen Basın Toplantısında belirtti ve topluma uyum sağlayanların kendilerine tanınan vatandaşlığa geçme imkanından istifade etmeleri çağrısı yaptı.

Avrupa Birliği vatandaşları dışında Türkiye kökenlilerden Alman vatandaşlığına geçenler % 9,6 oranla 2.019 olarak gerçekleşti. Tüm vatandaşlığa geçenler arasında örnek olarak seçilenlerden İstanbul doğumlu Emrah Taşdemir basına tanıtıldı.

Bavyera Eyaleti‘nde Alman vatandaşlığına 2019 yılında geçmiş olanlarla ilgili bilgi veren İçişleri ve Uyum Bakanı Joachim Herrman, bu yılda Türkiye vatandaşlığından geçenler sayısının 2.019 olduğunu ve tüm sayının rekor olarak 20.977 kayda geçtiğini söyledi.

Bavyera‘da yaşayan ve kanunun ön gördüğü şartlara sahip olanlara vatandaşlık yasası imkanından istifade etmeleri çağrısı yapan Herrmann, örnek olarak seçilen 3 yeni Alman vatandaşını basına tanıttı.

Resim: Soldan sağa Emrah Taşdemir, Verena Voppichler, Dinko Skopjak

Dinko Skopjak, Bosna-Hersek doğumlu ve savaştan sığınmak maksadıyla Würzburg kentine gelerek okul eğitimi alarak kendi işinde Web Tasarımcısı olarak çalışıyor.

Verena Voppichler İtalyan vatandaşı olarak Südtirol Bölgesinden Münih‘e gelerek Teknik Üniversitede mimarlık eğitimi almış ve halen büyük bir işletmede tasarımcı olarak çalışmakta.

Bakan Herrmann tarafından tanıtılarak Alman Basının ilgi noktası olan , 1984 İstanbul doğumlu Dr. Emrah Taşdemir İstanbul Lisesinden 2003 yılında mezun olduktan sonra geldiği Aachen kenti Üniversitesi Elektroteknik-İnformatik bölümünden doktor ünvanıyla mezun olmuş ve halen Münih‘teki ünlü Rhode & Schwarz Firmasında 5G Projesinde görevli.

Haber: Panorama Medya / Münih – OT