Aşırı Alkol Kullanımının Riskleri

Aşırı Alkol Kullanımının Riskleri

Çok fazla alkol tüketimi size fiziksel ve zihinsel olarak birçok yönden zarar verebilir. Alkolün vücudunuz üzerindeki etkisi ilk yudumunuzu aldığınız andan itibaren başlar.

Akşam yemeğinde ara sıra bir kadeh şarap endişelenmek için bir neden olmasa da, şarap, bira veya alkollü içkilerin kümülatif etkileri kötüye gidebilir.

Arada bir çok fazla alkol alırsanız, sağlıklıysanız muhtemelen kalıcı bir zarar vermeyecektir. Ama düzenli olarak çok içiyorsan bu farklı bir hikaye.

Çoğu erkek için bu, günde 4’ten fazla veya haftada 14 veya 15’ten fazla içki olarak tanımlanır. Kadınlar için ağır içme, günde 3’ten fazla veya haftada 7 veya 8 kadardır.

Bundan daha fazlasını içerseniz, içme alışkanlığınız yüksek riskli veya ağır içme olarak kabul edilir.

Bu kadar çok içerseniz, kendinizi veya başkalarını riske atabilirsiniz. İşte aşırı alkol kullanımının riskleri:

1. Alkol Yaralanma ve Ölüm Riskini Artırır

Çok fazla alkol almak, kendinize veya başkalarına zarar verme olasılığınızı artırabilir. Alkol reaksiyon (tepki) sürenizi yavaşlatır. Bu da sizi daha az koordineli yapar ve kararınızı etkiler. Ne kadar çok içersen, bu yetenekler o kadar kötüleşir.

Alkol, birçok ölümcül yanık yaralanması, boğulmaya, ağır travma yaralanması, cinsel saldırı, intihar, ölümcül düşme ve ölümcül araba kazalarında rol oynar.

2: Artan Sağlık Sorunları Riski

Bilimsel araştırmalar, ağır içiciliği sağlığınız üzerindeki çok çeşitli etkilerle ilişkilendirmiştir. Vücudunuzdaki hemen hemen her sistem alkolden olumsuz etkilenebilir. Ağır içmenin aşağıdaki sağlık koşullarına neden olduğu veya katkıda bulunduğu gösterilmiştir:

  • Karaciğer hastalığı veya karaciğer sirozu
  • Beyin hasarı veya demans
  • Yüksek tansiyon
  • Düzensiz kalp atışı
  • Kanser (alkol özellikle baş ve boyun kanserleri, göğüs kanseri, kolon kanseri ve karaciğer kanseriyle ilişkilendirilmiştir)

Bir sağlık durumunuz varsa ve çok içiyorsanız, o zaman gerektiği gibi kendinize bakamayabilirsiniz. Bu, sağlık problemlerinizi daha da kötüleştirebilir.

Aşırı alkol tüketimi ayrıca riskli cinsel davranışlara da yol açabilir. Korunmasız cinsel ilişkiye girme veya birden fazla partnerle cinsel ilişki yaşama olasılığınız daha yüksektir. Bunlar sizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve planlanmamış hamilelik riski altına sokar.

3: Alkol Kullanım Bozukluğu Geliştirebilirsiniz

Ağır içiciyseniz, karşılaştığınız ilk risk, bir alkol kullanım bozukluğu geliştirmektir. Düşük risk seviyesinde içki içenlerin sadece % 2’sine alkol kötüye kullanımı veya alkol bağımlılığı teşhisi konur

Ancak, Ulusal Alkol Suistimali ve Alkolizm Enstitüsü (NIAAA) tarafından yapılan kapsamlı araştırmaya göre, önerilen seviyeleri aşarsanız, bu yüzde önemli ölçüde artar. Bu yönergeleri düzenli olarak aşarsanız, alkolizm geliştirme riskiniz %50’ye yükselebilir.

Araştırmaya göre, bir alkol kullanım bozukluğu geliştirirseniz, ehliyetinizi kaybetme, işinizi kaybetme ve ilişkilerle ilgili sorunlar yaşama gibi diğer kişisel sorunlar geliştirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Her insan farklıdır; bu nedenle alkolün etkileri kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar içkilerini sınırlayabilirken, diğerleri alkol tüketimini kontrol etmekte zorlanır.

İçiyorsanız, güvenli bir aralıkta tutmaya çalışın. Orta derecede içme, kadınlar için günde bir içki ve erkekler için günde iki içki olarak tanımlanır.

İçki sorununuz olabileceğini düşünüyorsanız, bir doktora başvurun. Birçok farklı tedavi mevcuttur.