Daha Verimli Yaz Tatili İçin İpuçları

Okulların kapanmasıyla birlikte uzun bir tatil dönemine girdik. Sınav ve ders kaygısının olmadığı, erken kalkma zorunluluğunun bulunmadığı bu süreçte; çocuklar için tatil keyifli görünse de bazı ebeveynler için düşündürücü olabiliyor. Sabahtan akşama kadar evde olan çocuk için zamanı doğru yönetmek konusunda ailelere büyük görevler düşüyor.

Tatil sürecinde, zamanı daha etkin kullanmak isteyen ailelere yardımcı olabilecek ipuçlarını sizler için derledik.

Tablet ve televizyona tatilde de sınır getirin!

Tatil boyunca istediği kadar tablet ve televizyona bakabileceğini düşünen çocuğa mutlaka kısıtlama getirmelisiniz. Okul döneminde olduğu gibi teknolojik cihazların kullanım süreleri sizin kontrolünüz altında olmalıdır.

Ertelenmiş aktiviteleri yazın yapmaya çalışın!

Okul döneminde zaman darlığı yüzünden ertelenen birçok aktiviteyi bu geniş zaman diliminde gerçekleştirebilirsiniz.

Sokağa çıksınlar!

Sosyal ilişkileri geliştirmesi bakımından sokak oyunlarının çocuk için önemli bir yeri vardır. İmkânları doğrultusunda çocuğa yeni arkadaşlıklar edinebileceği, çevre ve doğayı keşfedebileceği mekanlar sunulmalıdır. Çocuk daha çok yeşil alanla buluşturulmalıdır. Park ve orman gezileri oyun için en uygun alanlardır.

Birlikte okuma listeleri oluşturun!

İstediği kitapları okuma listesine ekleyerek, çocuğunuzun tatil boyunca okuma düzenini sağlayabilirsiniz. Sevdiği kitapları okuyan çocukların okuma alışkanlığı gelişir ve kitaplara karşı önyargısı kalkar. Birlikte okuma saatleri yapmanız size ve çocuğunuza iyi gelecektir.

Sporla uğraşmasına olanak tanıyın!

Kışın okul döneminde kapalı alanda kalarak fazla fiziksel aktivite yapmayan çocuklar, yazın bu süreci açık hava aktiviteleri ile eğlenceli hale getirebilirler. İmkânlar dahilinde yüzme, tenis, basketbol gibi spor dallarına yönelebilir.

Ders çalışmayı bırakmamalı!

Tatil demek tamamen ders çalışmaya ve kitap okumaya ara vermek demek değildir. Çocuğun isteği doğrultusunda günlük çalışma programı oluşturulmalı; bu programa eklenen kısa ders tekrarlarıyla bilgilerinin unutulmaması engellenmelidir.

Tarihi mekanları ziyaret edin!

Kendi şehrinizden başlayarak bir rota belirleyebilirsiniz. Her gün önünden geçtiğiniz mekanların kültürel değerlerini araştırmakla işe koyulabilirsiniz. Gideceğiniz yeri çocuğunuzla birlikte araştırıp öncesinde ve sonrasında notlar alarak keyifli hale getirebilirsiniz.

Yemek ve uyku düzenine dikkat edin!

Okul döneminde çocuğun yemek ve uyku saatleri daha düzenli hale gelir. Araya tatil girince bu düzen bozulur. Yaz tatilinde de çocuğunuzun fiziksel ve psikolojik sağlığını korumak için mümkün olduğu kadar bu düzeni korumaya çalışın. Abur cubur tüketimi yerine sağlıklı yemek yeme kültürü kazanmasına yardımcı olun.

Haber: Neşe ÖZELÇİ