Fikirtepeli: Gönüllü İyiliğin Adı Kızılay

1868 yılında “Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adı ile kurulup, Hilal-i Ahmer Cemiyeti adını aldıktan sonra Türkiye Kızılay Derneği adı ile yıllardır insanlığa karşılıksız hizmet sunan ve kamu yararına çalışan Türk Kızılay’ına hayranım.

Yaptığı yardımın duyulmasını istemeyen veya isteyen, iyilik yaparken hiç karşılık beklemeden tamamen gönülden yardım etmek isteyen insanları; yardıma ihtiyacı olan ve yardımın kimden geldiğini bilmeyen insanlarla buluşturan hayırsever Türk Kızılay’ına hayranım.

Olağan ve olağanüstü durumlarda insanlara yardım ederken yardım ettiği insanların milliyetine, cinsiyetine, dinine, mezhebine, eğitimine ve maddi durumuna bakmayıp sadece insan olduğu için yardım eden Türk Kızılay’ına hayranım.

1957 yılında 2 kan bağış merkezi ile kan alım hizmetine başlayıp 2020 yılı itibariyle 68 kan bağış merkezi ve güler yüzlü çalışanlarıyla hizmet veren Türk Kızılay’ına hayranım.

Yurt içinde ve yurt dışındaki felâketlerde zarar gören insanların imdadına yetişen, tüm ekipmanlarıyla elinden gelen yardımı yapan, verdiği çorba ile insanın içini ısıtan, dağıttığı battaniye ile insanın ruhunu sarıp sarmalayan, dağıttığı çadır ile insanın dünyasını kucaklayan ve bağışçılarının sevap kazanmasına vesile olan Türk Kızılay’ına hayranım.

Bağış olarak aldığı kanı, çeşitli test aşamalarından geçirip kullanılabilir hale getiren, ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak onların hayat damarlarına can veren Türk Kızılay’ına hayranım.

1 ünite kan ile 3 kişinin hayatına can katan bağışçısını verdiği madalyalarla manevi olarak onurlandırıp, motive ederek onlar adına fidan diken Türk Kızılay’ına hayranım.

Sağlık problemi olmayan, 50 kg’ın üzerinde olan, 18 – 65 yaş arasındaki  kadınların 4 ayda bir, erkeklerin 3 ayda bir defa kan vererek gönüllü bağışçı olup manevi mutluluğu yaşamalarını tavsiye ediyorum. Özellikle lise öğrencilerinin kan bağışı konusunda desteklenerek, farkındalık oluşturulmasını düşünmekteyim.

Şartları uygun olan insanlarımızın Türk Kızılay’ına her türlü bağışı rahatlıkla yapabileceklerini, yapılacak bağışların mutlaka yerine ulaşacağını özellikle belirtmek istiyorum. Toplum yararına çalışan Türk Kızılay’ına, firmaların yapacakları gıda, temizlik, giyecek ve yakacak bağışlarının vergiden muaf olacağını hatırlatmak istiyorum.

İnsan ayrımı yapmadan herkesin yardımına koşan Türk Kızılay’ını kendi gücümüz oranında her zaman desteklemeliyiz.