İmpotans – Erkeklerde Serteleşme Bozukluğu

Çağımızın hastalıkları başında gelen erkeksiyon bozukluğu ayrıca psikolojik rahatsızlıklara da sebep verse erken tanıda kısa sürede tedavisi mümkündür.

Erkek cinsel aktivitesindeki yetersizliğin en önemli nedenlerinden birisi damarsal yetmezliktir.

Yaşı ilerleyen erkeklerde de damar sistemi bozulmaya başlar, özellikle kalp-damar bozuklukları olan, Stent takılı olanlar, By-Pass ameliyatı geçirmiş olanlar, diabetikli hastalar ve çok sigara içenlerde bu sorun daha fazla gözlenmektedir.

Ereksiyon esnasında penis içine yeterli kanın dolması, kaçağın olmaması ile mümkündür.

Ağızdan alınan ereksiyon ilaçları önce etkiler, sonrasında yetersiz olur. Bu durumda penis damarlarının durumunu görmek için özel ultrason (doppler) yapılıp atar ve toplar damarlar değerlendirilir. Atardamar yetersizliğinde artık dünyada, üroloji camiasında kabul edilen ESWT yani Penis üzerinden yapılan zak dalgaları tedavisi ile damarlar geliştirilerek yeni kılcal damarlar oluşturulabilmektedir.

Bu tedavi şekli ortalama altı hafta kadar, ağrısız ve sosyal yaşantıyı bozmadan uygulanmaktadır. Toplardamar (ven) yetmezliği olanlarda veya her ikisi de mevcut olan Hastalarda ek olarak PRP uygulanır.

PRP kişinin kendi kanından alınan trombositlerin yine kişinin kendi penisinin damarlı bölgesinde uygulanarak yapılan bir tedavi şeklidir. Bu tedavi biçimi hem yeni damar oluşumu ve aynı zamanda doku zenginleştirmesi yaparak ereksiyon fonksiyonunu sağlayabilmektedir.

İmpotans sorunu olan erkeklerin, eğer önemli psikolojik ve hormonal bozukluğu yoksa, penis damarlarının inceletip, damarları çok bozulmadan tedavi olmaları gerekmektedir.