İş Yerinde Güvenli Yük Kaldırma Teknikleri

İş Yerinde Güvenli Yük Kaldırma Teknikleri

Yanlış kaldırma tekniği genellikle sırt gerginliği ve yaralanmanın birincil nedenidir. Kaldırma işleminin neden olduğu sırt yaralanması, aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasına neden olabilir:

Kas yaralanması: Kaldırma sırasında uygun pozisyondan çıktığınızda alt sırt kaslarındaki stres meydana gelebilir. Kaslar üzerinde çok fazla stres zorlanma, çekme veya küçük yırtıklara neden olabilir.

Disk yaralanması: Disk, omurganın kemikleri arasında bir tür yastıktır. Sırt yaralanması, diskin şişmesine veya yırtılmasına ve ardından ağrı ve rahatsızlığa neden olmak için bir veya daha fazla sinire baskı yapılmasına neden olabilir.

Eklem yaralanması. Bu tür yaralanmalar, kaldırdığınız öğe nispeten hafif olsa bile, uygun olmayan kaldırma yöntemleri kullandığınızda meydana gelebilir.

Güvenli Kaldırma Teknikleri

Önleme ve planlama, işyerindeki çoğu tehlikeyi azaltma için mükemmel çözümlerdir. Uygun güvenlik eğitimi ve bu güvenli kaldırma tekniklerinin kullanılmasıyla, sırt ve kaldırma yaralanmaları riskini büyük ölçüde azaltabilmelidir.

Aşağıdaki ipuçları, nesneleri kaldırırken yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir:

 • Son varış noktanıza giden yolu kontrol ettiğinizden emin olun. Yolunuzda herhangi bir takılma tehlikesi veya enkaz olmamalıdır.
 • Kaldırmadan önce, ne kaldırdığınızı ve nereye gittiğinizi değerlendirin. Nesnenin ne kadar ağır olduğunu anlayın ve kendi başınıza kaldırıp kaldıramayacağınıza karar verin. Çok ağırsa yardım istemekten asla çekinmeyin.
 • Nesneyi güvenli bir şekilde kaldırmak için nesneye mümkün olduğunca yaklaşın. Bu, sizin için daha fazla kaldıraç ve kaslarınız üzerinde daha az baskı yaratacaktır.
 • Mümkünse nesneyi alttan kaldırabilmek için bir tarafa eğin.
 • Ardından, daha iyi denge için ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve bir ayağınızı hafifçe öne doğru eğin.
 • Nesne için eğilmeye gittiğinizde sırtınızı düz tutun ve kendinizi nesneye indirmek için bacaklarınızı ve kalçalarınızı kullanın. Asla belinizi bükmeyin çünkü bu belinizin aniden gerilmesine neden olur.
 • Yükü sıkıca tutun ve kaldırırken kollarınızı ve dirseklerinizi vücuda yakın tutun.
 • Yükü indirmeye hazır olduğunuzda, belinizi bükmek yerine dizlerinizi bükün. Nesne bir rafa, tezgaha veya masaya yerleştirilecekse, onu rafın (veya tezgah veya masanın) kenarına yerleştirin ve istenen konuma itin.

Kaçınılması Gereken Şeyler

Güvenli kaldırma tekniklerini takip etmek kadar önemli olan, güvensiz davranışlardan kaçınmaktır. Bu, yaralanmayı önlemenize ve başkalarına aynı şeyi nasıl yapacağınıza dair tavsiyelerde bulunmanıza yardımcı olabilir.

Yük kaldırırken kaçınmanız gereken davranışlardan bazıları:

 • Bir nesneyi kaldırırken asla nefesini tutmayın.
 • Bir nesne taşırken belinizi bükmeyin. Dönmeniz gerekiyorsa, ayaklarınızla yavaşça dönün.
 • Bir nesne üzerinde kısmi bir tutuş kullanmayın. Daima iki elinizi kullanın!
 • Görmenizi asla taşıdığınız bir nesneyle engellemeyin. Nesneyi uyluğun ortasından göğsün ortasına kadar orta bölüm seviyesinde tutun. Bu sizin “güç bölgeniz” dir.
 • Yükü hafifletmek için tutuş eldivenleri veya omuz pedleri gibi kişisel koruyucu ekipmanlarınızı asla giymeyi unutmayın.

Bu güvenli kaldırma tekniklerini uygulayarak ve kötü kaldırma alışkanlıklarından kaçınarak, siz ve personeliniz sağlıklı ve işte kalabilirsiniz. Kaldırma yaralanmaları çok yaygın olduğundan ve üretkenliğe zararlı olduğundan, güvenli kaldırma tekniklerinin önemi küçümsenemez ve her sektörde ciddiye alınmalıdır.