Mide Bandı Ameliyatı Sonrası Gıda İntoleransı

Mide Bandı Ameliyatı Sonrası Gıda İntoleransı

Gıda intoleransı, vücudunuzun belirli yiyecekleri olması gerektiği gibi sindiremediği anlamına gelir. Gıda intoleransı, laparoskopik ayarlanabilir mide bandı (LAGB) ameliyatından sonra bir risktir.

Bu kilo verme ameliyatında, midenizin üst kısmının etrafına bir bant yerleştirilir. Üstte küçük bir mide kesesi ve midenin alt kısmına doğru dar bir açıklık oluşturur.

Bu, daha az yiyecekle tok hissetmenize yardımcı olur. Ancak ameliyattan sonra et, meyve veya sebze gibi belirli yiyecekleri yemekte sorun yaşayabilirsiniz. Bu, bulantı ve kusma gibi semptomlara neden olabilir ve vücudunuzdaki bazı besin maddelerinin düşük seviyelerine yol açabilir.

Besleyici bir diyet yapmazsanız, mide bandı ameliyatından sonra beslenme sorunları ortaya çıkabilir. Tedavi edilmeyen bu sorunlar sinir sistemine zarar verebilir.

Mide Bandı (Mide Kelepçesi) Ameliyatı Sonrası Gıda İntoleransına Ne Sebep Olur?

Mide bandı (gastrik band), üst mideyi daraltır ve bir öğünde yiyebileceğiniz yiyecek miktarını sınırlar. Yediğiniz yiyecek üstteki küçük mide kesesine girer ve ardından daralan açıklıktan midenizin altına doğru hareket eder.

Ancak yeterince çiğnenmemiş, büyük veya sert yiyecekler dar açıklıktan geçerken sorun yaşatabilir. Bu, kuru yiyecekler, sert etler, ekmek ve lifli meyve ve sebzeleri içerebilir.

Yumuşak, nemli, iyi çiğnenmiş yiyecekler oldukça kolay aşağı inmeli ve küçük bir porsiyondan sonra size tokluk hissi vermelidir. Bant çok sıkı ise, yumuşak, nemli yiyeceklere bile gıda intoleransınız olur. Sıvılar sorunsuz bir şekilde aşağı inmelidir. Sıvı içmek rahatsızlık veriyorsa, bant muhtemelen çok sıkıdır.

Mide Bandı Ameliyatı Sonrası Gıda İntoleransının Belirtileri Nelerdir?

Gıda intoleransının belirtileri şunları içerebilir:

  • Yemeğin boğaza geri dönme hissi
  • Mide bulantısı
  • Tekrarlayan kusma
  • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD)
  • Üst karın bölgesinde şişkinlik veya aşırı dolgunluk hissi

Bant asıl konumundan (bant kayması veya mide sarkması) hareket etmişse, mide ekşimesi, reflü ve kusma olabilir. Bu olursa, hemen cerrahınızla görüşün.

Mide Bandı Ameliyatı Sonrası Gıda İntoleransı Nasıl Teşhis Edilir?

Sağlık uzmanınız, semptomlarınız hakkında sizinle konuşacaktır. Bazı durumlarda, üst GI serisi veya BT taraması gibi bir görüntüleme testiniz olabilir. Bunlar, sağlık uzmanınızın yemek borunuza, midenize ve mide bandınıza bakmasına izin verebilir.

Mide Bandı Ameliyatı Sonrası Gıda İntoleransı Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz, bir miktar sıvı alarak bandınızı gevşetebilir. Bariatrik cerrahi ekibiniz ayrıca yemeniz gereken yiyecek türleri hakkında size tavsiyelerde bulunacaktır. Et gibi yüksek proteinli yiyecekleri yiyemiyorsanız, size bir süre sıvı protein takviyesi verilebilir. Ayrıca şunları da yapmanız gerekecek:

  • Yiyecekleri yumuşayana kadar pişirin
  • Yiyecekleri küçük lokmalar halinde kesin
  • Yiyecekleri iyi çiğneyin
  • Sadece küçük porsiyonlar yiyin
  • Yavaş yiyin

Gıda İntoleransının Komplikasyonları Nelerdir?

Devam eden gıda intoleransı yetersiz beslenmeye neden olabilir. Bu, mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir, çünkü ileri aşamalarda tedavisi zor ve hatta yaşamı tehdit edebilir hale gelebilir.

Şiddetli gıda intoleransınız varsa, mide bandınızın söndürülmesi veya çıkarılması gerekebilir. Bant çok sıkı ise yemek borunuz, yiyecek tutmak için esnediğinden normalden çok daha büyük hale gelebilir. Ağır vakalarda yemek borusu gelecekte normal çalışmayabilir.