Prostat Kanseri Tedavisi: Aktif Gözetim Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Prostat Kanseri Tedavisi: Aktif Gözetim Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Prostat kanseri, erkekler arasında (cilt kanserinden sonra) en yaygın kanserdir, ancak çoğu zaman başarıyla tedavi edilebilir. Penis ile mesane arasında bulunan prostat bezinde başlar.

Prostatın aşağıdakiler dahil çeşitli işlevleri vardır:

  • Spermi besleyen ve taşıyan sıvıyı üretmek
  • Meninin sıvı halini korumasına yardımcı olan bir protein olan prostata özgü antijen (PSA) salgılamak
  • İdrar kontrolüne yardımcı olmak

Genellikle prostat kanseri yavaş büyür ve başlangıçta ciddi bir zarara neden olmayabileceği prostat bezi ile sınırlıdır. Bununla birlikte, bazı prostat kanseri türleri yavaş büyürken ve çok az veya hiç tedaviye ihtiyaç duymazken, diğer türler agresiftir ve hızla yayılabilir.

Erken tespit edilen prostat kanseri – hala prostat beziyle sınırlıyken – başarılı tedavi şansı daha yüksektir.

Prostat Kanseri Ne Zaman Tedavi Edilmeli ve Ne Zaman İzlenmeli?

Bazı prostat kanserleri çok yavaş büyüdüğünden, doktorunuz sizin için önemli bir tehdit oluşturmayacağını belirleyebilir. Bu, özellikle prostat kanseri lokalize ise geçerlidir, yani prostatın ötesine yayılmamışsa.

Durum buysa, siz ve doktorunuz hemen tedaviye başlamak yerine düzenli olarak test yaptırmayı tartışabilirsiniz. Doktorlar bu yaklaşıma “aktif gözetim” diyor.

Size zarar vermeyen bir kanser için tedaviye acele etmemek, bu yaklaşım birçok erkeğin tedaviye bağlı yan etkilerden kaçınmasına yardımcı olur.

Aktif gözetim veya aktif izleme, doktorunuzun sizi yakından izleyeceği ve kanserin nasıl ilerlediğini görmeye çalışacağı anlamına gelir. Bu, öncelikle doktorların şu şekilde sınıflandırdığı kanserler içindir:

  • Yavaş büyüyen
  • Semptomlara neden olma riski çok düşük

Prostat Kanseri Tedavisi: Aktif Gözetim

Düşük riskli bir prostat kanserini izlemek için, aktif gözetim altındaki bir kişi şunları yapabilir:

  • Rektal muayene: Altı ayda bir
  • PSA Testi: Yılda iki kez. Genellikle prostat kanserini taramak için kullanılan bu kan testi, kanınızda prostata özgü antijenin (PSA) ne kadar olduğunu ölçer.
  • Biyopsi: Yılda bir kez (doktorunuz daha az sıklıkta biyopsi yapılmasını belirleyene kadar)
  • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG): Doktorunuzun test sonuçlarınızdan herhangi bir sorusu veya endişesi varsa, bazı durumlarda kanser hakkında daha fazla ayrıntı göstermek için gereklidir.

Prostat Kanseri Tedavisi: İzlemek Yeterli Olabilir

Doktorunuz, bu yaklaşımın sizin için doğru olup olmadığına karar vermeden önce birçok faktörü dikkate alacaktır. Bu, şunları içerir:

Gleason skoru: Bu skorlama sistemi prostat kanserinin ne kadar agresif olduğunu derecelendirir. Ayrıca doktorlara kanserin ne kadar yayılacağına dair ipuçları veriyor. 7’nin altındaki Gleason skorları daha düşük risk olarak kabul edilir ve aktif sürveyans için uygun olabilir.

Biyopsi sonuçları: Prostat biyopsisi (prostattan doku örneklerinin alınması) günümüzde prostat kanserini teşhis etmenin tek kesin yoludur. Bir prostat biyopsisinden sonra, doktorunuz numunelerin kaç tanesinin kanser içerdiğini sayacaktır. Kanserli üç veya daha az örnek (veya çekirdek) gösteren biyopsiler için, doktorunuz tedaviye başlamadan önce sizi izlemeyi (aktif gözetim) tavsiye edebilir.

PSA sonuçları: PSA testi, doktorların prostat kanseri riskini değerlendirmesinin standart yoludur. Doktorlar, PSA yoğunluğunuzu ölçmek için prostat boyutunuz hakkındaki bilgilerle birlikte PSA test sonuçlarını kullanır. PSA yoğunluğu 0.15’ten azsa, hemen tedaviye ihtiyacınız olmayabilir.

Fiziksel özellikler: Doktorunuzun prostat kanserini değerlendirmesinin bir başka yolu da rektal muayenedir. Kanser hissedemiyorsa (örneğin sert bir nodül yoluyla), bu, olası bir tedavi yaklaşımı olarak aktif gözetimi gösterebilecek başka bir işarettir.

Sizi endişelendiren herhangi bir belirti veya semptomunuz varsa doktorunuzdan randevu alın.

Prostat kanseri taramasının riskleri ve faydaları ile ilgili tartışmalar devam etmekte ve tıbbi kuruluşlar önerileri konusunda farklılık göstermektedir. Doktorunuzla prostat kanseri taramasını tartışın. Sizin için en iyisinin ne olduğuna birlikte karar verebilirsiniz.