Sırt Ağrısını Nasıl Önleyebilirim?

Sırt Ağrısı Nedir? Sırt Ağrısını Nasıl Önleyebilirim?

Sırt ağrısı, insanların doktora gitmelerinin en yaygın nedenlerinden biridir ve dünya çapında engelliliğin önde gelen nedenlerinden biridir.

Sırt ağrısının çoğu, ani hareketler veya ağır nesneleri kaldırırken zayıf vücut mekaniği nedeniyle kas burkulmaları veya gerilmeleri gibi bir yaralanmanın sonucudur. Ancak, sırt ağrısına neden olabilecek tek şey ağır nesneleri kaldırmak veya ani hareketler değildir. Diğer birçok faktör sırtınızı etkileyebilir.

Sırt ağrısı, aşağıdakiler gibi bazı hastalıkların sonucu da olabilir:

  • Omurilik kanseri
  • Yırtılmış veya fıtıklaşmış bir disk
  • Siyatik
  • Artrit
  • Böbrek enfeksiyonları
  • Omurga enfeksiyonları

Akut sırt ağrısı birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilirken, kronik sırt ağrısı üç aydan uzun süren ağrıdır.

Sırt ağrısının 30 ile 50 yaş arasındaki bireylerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bu kısmen yaşlanma ile vücutta meydana gelen değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Yaşlandıkça, omurgadaki omurlar arasındaki sıvı içeriğinde bir azalma olur.

Bu, omurgadaki disklerin tahrişe daha kolay maruz kaldığı anlamına gelir. Ayrıca bir miktar kas tonusu kaybedersiniz, bu da sırtınızı yaralanmaya daha yatkın hale getirir. Bu nedenle sırt kaslarınızı güçlendirmek ve iyi vücut mekaniği kullanmak bel ağrısını önlemeye yardımcı olur.

Sırt Ağrısını Nasıl Önleyebilirim?

Sırt ağrısını önlemenin birçok yolu vardır. Önleme tekniklerini uygulamak, sırt yaralanmanız varsa semptomlarınızın şiddetini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Kilolarınızdan Kurtulun

Fazla kilolu kişilerin sırt ağrısı çekme olasılığı daha yüksektir. Bu daha çok bel çevresinde fazladan ağırlığı olan ve pelvisi öne doğru çeken ve sırtın alt kısmında strese neden olan kişiler için geçerlidir. Diyet ve egzersiz yoluyla sağlıklı bir kiloda kalmak sadece mevcut sırt ağrısını azaltmaz. Ayrıca gelecekte belirli sırt problemlerinin önlenmesine de yardımcı olabilir.

Aktiviteyi Artırın

Egzersiz yapmazsanız, daha az esneksiniz ve daha zayıf kaslarınız vardır. Bu sırt ağrısına neden olabilir veya kötüleştirebilir. Düzenli bir egzersiz programına katılırsanız, mevcut sırt problemlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve gelecekteki sorunları önleyebilirsiniz. İyi bir program esneme, güçlendirme ve düşük etkili aerobik kondisyonlamayı içerir.

Stresi Azaltın

Stresli olan çoğu insan kötü uyumakta, zayıf beslenmekte ve çok az egzersiz yapmaktadır. Strese bağlı kas gerginliği bunlara eklenirse, sırt problemleri ortaya çıkabilir. Stresi azaltmak için rahatlama ve nefes alma egzersizleri yapmak faydalıdır. Ayrıca egzersiz yapmak için zaman ayırın.

Sigarayı Bırakın

Sigara içenlerin, içmeyenlere göre sırt ağrısı geliştirme olasılığı neredeyse 3 kat daha fazladır. Nikotin, omurga disklerinde dejenerasyona neden olur ve ayrıca kan akışını azaltır.

FDA onaylı ilaçlar ve bireysel, grup veya telefon danışmanlığı gibi kanıtlanmış sigarayı bırakma tedavilerini kullanarak başarılı bir şekilde bırakma şansınızı ikiye katlayabilirsiniz. Sigarayı bırakmanın en iyi yolu hakkında sağlık uzmanınızla konuşun.

Ayrıca şunlar da sırt ağrısının yönetilmesine yardımcı olabilir:

  • Sağlam bir yüzeyde uyuyun
  • Doğru yükseklikte olan destekleyici sandalyelere oturun
  • Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının